Gondol är Bonnierförlagens nya litterära bokklubb.
Gondol är en ny bokklubb med litterära förtecken. En bokklubb för den vana läsaren som söker något bortom massmarknadsutbudet men saknar det självklara forumet.
Gondol sjösätts den 28 april.
Gondol utkommer med åtta nummer per år och vill nå kulturintresserade och intellektuellt nyfikna män och kvinnor. Bokklubben kommer att lyfta fram aktuella böcker – svenska och utländska – av mer litterär karaktär. Böcker som överraskar, utmanar och ger mersmak.
I premiärnumret har Stephen Farran-Lee, ansvarig förläggare för svensk skönlitteratur på Albert Bonniers förlag, intervjuat Sara Stridsberg om hennes författarskap och den nya romanen Darling River.
Namnet Gondol
Jonas Axelsson, litterär chef på Albert Bonniers förlag och en av initiativtagarna till den nya klubben förklarar:
Att läsa en god bok är en färd, en resa, och den bästa farkosten är kanske en Gondol. Namnet är både svenskt och latinskt, vackert och gammalmodigt. Det ligger bra i munnen och är lätt att komma ihåg och associera till.
Och vad skiljer Gondol från andra bokklubbar?
De litterära författarna och berättelserna behöver nya kanaler. Gondol kan förhoppningsvis bli en sådan. Här ska både den inhemska och den översatta skön- och facklitterära utgivningen bli synlig och få en plattform. Klubben har väckt mycket stort intresse - över
11 000 medlemmar får den 28 april premiärnumret.
För mer information vänligen kontakta Sofia Bertills, Chef Bonniers Bokklubbar
E-post: sofia.bertills@bonnierforlagen.se
www.gondol.se