Kommunikation

Bonnierförlagens kommunikationsavdelning informerar om böcker och författare från Albert Bonniers Förlag, Bonnier Audio, Bonnier Carlsen, Bonnier Fakta, Bokförlaget Forum, Kartago och Wahlström & Widstrand.

För högupplösta pressbilder på författare och bokomslag, besök respektive förlags hemsida.
Våra logotyper hittar du här.

Har du övergripande frågor om Bonnierförlagen, kontakta:
Håkan Rudels
VD Bonnierförlagen
Tel: 08-696 80 55

Katarina Arborelius
Chef företagskommunikation
Tel: 08-696 86 84

Vänd dig direkt till Bokförlaget Max Ström och Bokförlaget Semic om du har frågor om dessa förlags böcker eller författare.

Följ oss gärna på Twitter.

Kommunikation

Jenny Bjuhr-Berggren
Kommunikationsdirektör
jenny.bjuhr.berggren@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 80 10
Mobil 070-721 54 17

Katarina Arborelius
Chef företagskommunikation
katarina.arborelius@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 86 84
Mobil 070-696 66 90

Team Projektledning

Thérèse Cederblad
Chef Projektledning
therese.cederblad@bonnierforlagen.se
Telefon 076-526 09 51
Mobil 08-696 81 51

Marie Björk
Mediekontakt/projektledare
marie.bjork@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 83 70
Mobil 0765-427970

Annelie Eldh
Mediekontakt/projektledare
annelie.eldh@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 84 51
Mobil 070-215 42 76

Jenny Helldahl
Mediekontakt/projektledare
jenny.helldahl@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 80 78
Mobil 076-526 09 80

Sofia Heurlin
Mediekontakt/projektledare (vikarie)
sofia.heurlin@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 87 21
Mobil 070-726 33 01

Marie Jungsand
Mediekontakt/projektledare
marie.jungsand@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 84 73

Anna-Karin Korpi
Senior pressansvarig
anna-karin.korpi@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 84 97
Mobil 070-798 85 39

Hanna Lundkvist
PR-koordinator
hanna.lundkvist@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 86 63
Mobil 076 – 526 11 63

Team Nyhetsnavet

Cecilia Claesson
Chef Nyhetsnavet
cecilia.claesson@bonnierforlagen.se
070-228 26 70

Anna Arvidsson
Innehållsproducent
anna.arvidsson@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 88 33

Karin Eklund
Webbredaktör
karin.eklund@bonnierforlagen.se
08-696 84 46

Frida Gustafsson
Webbansvarig
frida.gustafsson@bonnierforlagen.se
08-696 80 49

 

Tove Kullenberg
Innehållsproducent
tove.kullenberg@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 81 89

Johanna Stenius
Innehållsproducent
johanna.stenius@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 80 00

Stephanie Tärnqvist
Innehållsutvecklare (föräldraledig)
stephanie.tarnqvist@bonnierforlagen.se
Telefon 08-696 82 02

Team Kommunikationsstrategi

Martin Ahlström
Kommunikationsstrateg Albert Bonniers Förlag
martin.ahlstrom@bonnierforlagen.se

08-696 86 61
070-854 09 22

Simon Hohn
Kommunikationsstrateg Bonnier Carlsen (föräldraledig)
simon.hohn@bonnierforlagen.se
08-696 81 20
070-789 13 00

Sara Lindegren
Kommunikationsstrateg Bokförlaget Forum
sara.lindegren@bonnierforlagen.se
08-696 87 41
070-689 31 58

Eva Persson
Kommunikationsstrateg Bonnier Fakta
eva.persson@bonnierforlagen.se
08-696 80 62
070-794 94 04

Lisa Tell
Kommunikationsstrateg Wahlström & Widstrand
lisa.tell@bonnierforlagen.se
08-696 80 26
0765-26 18 07