Bonnierförlagens programpunkter

Programpunkter Bonnierförlagen

BonnierHoops-scenen

Torsdagen den 24 september

08.30 Hållbart lärarliv: Helén Vedlé

09.00 Läsrörelsen 20 år: Elisabet Reslegård

09.30 Läxhjälpen – kostnadsfri läxhjälp till de som behöver det mest: Henrik Szabo

10.00 Böcker och basket på BonnierHoops: Olle Håkansson, Amanda Bjursten

10.30 SelmaStories och Kollektivet – en digital bokcirkel: Johanna Stenius

11.00 200 år av läsglädje: Albert Bonnier, Christian Manfred

11.30 Att läsa tillsammans – högläsning för stora och små: Josefine Sundström, Emma Karinsdotter, Maria Björsell

12.00 Magisk läs- och skrivinlärning: Lena Hultgren

12.30 Skrivarskola för superdetektiver: Marie Trapp

13.00 Lättläst i klassrummet: Pär Sahlin, Jenny Edvardsson

13.30 Hur skriver man beroendeframkallande böcker för ovana läsare?: Helena Dahlgren

14.00 Mångspråk på bibliotek: Marie Johansen, Mikael Ivanov

14.30 Att översätta barnböcker: Flora Majdalawi, Musa M. Isse

15.00 Hur får man YouTube-generationen att läsa böcker? Ola Lindholm, Johan Lindqvist

15.30 LasseMajas detektivbyrå – lättläst men inte lättlöst: Martin Widmark, Helena Willis

16.00 Att skriva för mellanåldern: Helena Dahlgren, Elin Ek

16.30 Mysrys för mellanåldern: Katarina Genar, Martin Widmark

17.00 Agera mera: Frida Warg, Nadine Hultman

Fredagen den 25 september

09.00 Pojkars (obefintliga) läsning. Stavas lösningen humor?: Maria Frensborg, Kalle Landegren

09.30 Skildringar av barn och unga på flykt: Elin Persson, Minoo Shams

10.00 Ylvania – episk fantasy för nybörjarläsare: Ylva Hällen

10.30 När bok blir film: Johan Unenge, Måns Gahrton

11.00 Bilderböcker om att hitta sin plats i tillvaron: Maria Nilsson Thore, Johan Unenge, Måns Gahrton

11.30 Skräck och spänning för de yngsta: Peter Bergting, Henrik Jonsson

12.00 Else-Marie och småpapporna – 30 år sedan debuten: Pija Lindenbaum

12.30 Lekbaserat lärande i förskolan, så funkar det: Linda Palm

13.00 Värdegrund i Pelle Svanslös anda: Linda Engvall

13.30 Tala så andra lyssnar: Micke Hermansson

14.00 Gnisslar det i klassen?: Linda Palm, Åsamia Alteryd

14.30 Med sikte på skolnärvaro: Anna Klockar, Mia Vestman

15.00 Gör dina elever hjärnsmartare: Johan Rapp

15.30 Hjärnro i skolan med mindfulness: Pedra Wolde

16.00 Lustfyllt lärande med rörelse: Sara Wikander, Bodil Opdahl

16.30 Nyckeln till skolgårdens lärande: Gustav Sundh

Se människan • seminarier

Torsdag 24 september

11.30 Fängslande faktaböcker: Sarah Sheppard, Matilda Westerman, Rasmus Åkerblom

13.45 Värsta bästa hälsan: Josefine Sundström, Maria Dufva, Carolina Klüft

Fredag 25 september

10.30 Säg att du älskar mig: Hampus Nessvold, Sara Garpe

11.30 Böcker som ger unga kraft: Jason ”Timbuktu” Diakité, Matilda Westerman, Elin Ek , Elaine Eksvärd, Birgitta Ohlsson

11.30 Lärare som brinner – låt dem inte brinna upp!: Helén Vedlé

13.00 Lockade läsning för generation alpha: Jens Lapidus, Kristina Ohlsson, David Sundin, Henrik Jonsson, Ylva Hällen

17.00 Sanningens kalas: Marie Lundström, Björn Linné

18.00 Överlevarna: Alex Schulman, Caroline Krook

18.30 Du har rätt! – om ungas rättigheter: Jason ”Timbuktu” Diakité , Matilda Westerman

Lördag 26 september

12.00 Förändra för framtidenMagnus Carlsson, Gustav Johansson, Johanna Stål

12.00 I fokus: Siduri Poli, Amat Levin, Julia Lundin, Yasmine Winberg

12.45 Hur långt får man gå i humorns namn?: David Sundin, Filip Yifter-Svensson, Simon Gärdenfors, Josefin Sonck

13.30 Drömmen om det goda livet: Christoffer Holst, Karl Ljung, Per SchlingmannFredrik Reinfeldt

14.30 Vart är USA på väg?: Fredrik Reinfeldt, Johan Hilton, Sanna Thorén Björling

15.00 Robert Pomin möter Anders Hansen

15.00 I hemmets mörka vrå: Elaine Eksvärd, Frida Boisen, Ulrika Ewerman

15.30 Illustratören i centrum: Helena Willis, Johan Egerkrans, Clara Dackenberg

15.30 Vem är samtidsmänniskan egentligen?: Bengt Ohlsson, Lena Andersson

16.00 Friheten och dess fiender: Nina Björk, Mattias Svensson

16.15 Genteknik, etik och intelligens: Maria Gunther, Torill Kornfeldt, Sara Öhrvall

16.15 Det svenska klassamhället: Patrik Lundberg, Lo Kauppi

16.30 I fokus: Mona Sahlin, Hampus Nessvold

17.00 I motgång och framgång: Thomas Erikson, Amelia Adamo

17.15 I fokus: Alex Schulman, Kjell Westö, Stephan Mendel-Enk

18.30 Jackie: Anne Swärd, Kristin Windolf

19.00 Tritonus: Kjell Westö, Dan-Erik Sahlberg

Söndag 27 september

12.00 I fokus: Björn Ranelid, Klara Doktorow, Veronika Palm, Tommy Nilsson

12.45 Djävulens advokater: Johan Eriksson, Sargon de Basso

12.45  I fokus: Marie Lundström, Annika Norlin, Gina Dirawi

13.00 Fjärilsvägen: Patrik Lundberg, Ludvig Lindelöf

13.30 I fokus – barnboksförfattare: Martin Widmark, Petrus Dahlin, Ingela Korsell

13.45 Högläsning i alla åldrar: Jens Lapidus, Angela Kovács, Stefan Eurenius, Agneta Edwards, Molly Blom

14.30 Livets tunna väggar: Nina Burton, KG Hammar

15.15 Den svenska naturvurmen: Åsa Ottosson, Mats Ottosson, David Thurfjell

15.30 Vem har makten över kvinnokroppen?: Mian Lodalen, Hanna Nordenhök

15.45 I mammas skugga: Johanna Ekström, Jerker Virdborg

16.00 Stora känslor för de yngsta läsarna: Stina Wirsén, Lotta Olsson

16.00 Nätterna på Winterfeldtplatz: Elin Boardy, Lars Björksell

16.00 Stora känslor för de yngsta läsarna: Stina Wirsén, Lotta Olsson, Emma Adbåge, Reyhaneh Ahangaran

Crimetime Göteborg

Fredag 25 september

15.00 Afternoon Tea: Mari Jungstedt, Tina Frennstedt, Pascal Engman, Hans Rosenfeldt

Lördag 26 september

12.00 Mästarmöte: Arne Dahl, Mons Kallentoft, Anders Roslund

12.45 Deckare på terapisoffan: Lina Bengtsdotter, Caroline Eriksson, Camilla Sten

13.30 Sverige – ett gangsterparadis?: Lasse Wierup, Joakim Palmkvist

15.15 Kvinnor som offer och förövare: Jenny Rogneby, Denise Rudberg, Christian Unge

16.00 CrimeTime award, prisutdelning

17.00 After Work: böcker och bubbel

Söndag 27 september

12.00 Så skapar vi spänning: Anders de la Motte, Rolf Börjlind, Cilla Börjlind, Sofie Sarenbrandt

12.45 Slow crime – spänning för romanälskare: Camilla Läckberg, Mattias Edvardson, Rebecka Edgren Ahlden

13.30 Att bygga en ny värld: Mari Jungstedt, Anna Jansson, Anna Karolina

14.30 Att sätta Norrland på spänningskartan: Stina Jackson, Hans Rosenfeldt

15.15 True Crime – hur sant får man skriva?: Tina Frennstedt, Per E Samuelsson, Peter Englund, Lena Ebervall