Bonnierförlagen, 2018-12-10

Foto: Ewa-Marie Rundquist, Öyvind Lund, Maria Annas

Lars Kepler, Lars Lerin och Stina Wirsén bidrar till auktionen Det fria ordet som öppnar i dag

Bonnierförlagens årliga välgörenhetsauktion Det fria ordet, ett initiativ för att stärka och värna om yttrandefriheten, öppnar i dag. Ett antal unika böcker av bland andra Lars Kepler, Stina Wirsén och Lars Lerin auktioneras ut till förmån för Berättarministeriets arbete.

Illustratören och författaren Stina Wirsén om sin medverkan i årets auktion:

”Jag är glad att på detta sätt kunna bidra till Berättarministeriets arbete.  Jag hoppas att min bild och min bok blir inropade av någon, riktigt dyrt!”.

Unika böcker och verk i årets auktion

Ett antal författare och illustratörer bidrar och medverkar genom att sätta sin personliga prägel på en eller flera av sina böcker. Resultatet är ett antal unika verk som nu auktioneras ut via Tradera till förmån för Berättarministeriets arbete. Medverkande med bidrag till auktionen Det fria ordet är:

Camilla Grebe – ett signerat exemplar av Dvalan

Cecilia Heikkilä – Sagor från Mumindalen och Grävlings resa samt originalillustrationer

Henrik Jonsson – signerade exemplar av PAX – Draugen och PAX Målarbok

Lars Kepler – signerat exemplar av den senaste boken Lazarus

Lars Lerin – signerat exemplar av boken Råskinn samt ett litet original i akvarell

Filippa Widlund - signerat exemplar av Julen kommer till Mumindalen samt handmålat bokmärke

Malin Persson Giolito – bokpaket med fyra signerade böcker

Matilda Westerman och Johanna Kristiansson – signerat exemplar av Så funkar Sverige

Stina Wirsén – signerat exemplar av boken Du samt en inramad och signerad originalmålning

Bodil Unenge, Hållbarhetsansvarig på Bonnierförlagen om auktionen och samarbetet:

”Yttrandefrihet är centralt i ett demokratiskt samhälle, och hos oss på Bonnierförlagen. Det vill vi uppmärksamma genom vår välgörenhetsauktion Det fria ordet. Berättarministeriet verkar för att fler barn ska ges möjligheter att forma sin framtid och i deras arbete är språket nyckeln varför det känns väldigt värdefullt att stödja deras arbete.”

Om auktionen

Välgörenhetsauktionen Det fria ordet är ett initiativ från Bonnierförlagen för att värna och uppmärksamma yttrandefriheten. Alla intäkter från auktionen går till stiftelsen Berättarministeriet, för att stötta deras arbete för alla barns rätt till en god och jämlik utbildning. 2016 var första året Bonnierförlagen valde att arrangera en auktion på detta sätt. Ett trettiotal kulturpersonligheter medverkade genom att bidra med alster där de tolkade begreppet yttrandefrihet i text eller bild.

Auktionen öppnar idag den 10 december och pågår tom 16 december. Auktionen sker på Tradera.

För ytterligare information kontakta

Bodil Unenge, Hållbarhetsansvarig, Bonnierförlagen, 08-696 89 48, bodil.unenge@bonnierforlagen.se

Dilsa Demirbag-Sten, verksamhetsansvarig Berättarministeriet, 070-958 82 04, dilsa@berattarministeriet.se

Presskontakt

Katarina Arborelius, Chef Företagskommunikation, Bonnierförlagen, 070-696 66 90, katarina.arborelius@bonnierforlagen.se