Kontakt

Besöksadress

Sveavägen 56
Budadress:
Luntmakargatan 45

Postadress

Box 3159, S-103 63 Stockholm

Telefon

08 – 696 80 00

Hitta till vår besöksadress

Titta på kartan

Faktureringsadress

Bonnierförlagen AB
FE 5673 – 1008
831 90 ÖSTERSUND

Ledningsgrupp

Håkan Rudels

Håkan Rudels

VD Bonnierförlagen

hakan.rudels@bonnierforlagen.se

08-696 80 55

Annie Kabala

Annie Kabala

Förlagschef Bokförlaget Forum (tjänstledig)

annie.kabala@forum.se

08-696 80 03

Håkan Köhler

Håkan Köhler

Analyschef

hakan.kohler@bonnierforlagen.se

070-624 12 34

Lisa Lewin

Lisa Lewin

Förlagschef Bonnier Carlsen

lisa.lewin@bonniercarlsen.se

08-696 84 93

Jesper Monthán

Jesper Monthán

Vice VD Bonnierförlagen

jesper.monthan@albertbonniers.se

08-696 82 18

Thomas Thorhuus

Thomas Thorhuus

HR-chef

thomas.thorhuus@bonnierforlagen.se

08-696 8043

Göran Wiberg

Göran Wiberg

Försäljningsdirektör Bonnierförlagen

goran.wiberg@bonnierforlagen.se

08 696 80, 070 546 06 16 33

Isa Widerståhl

Isa Widerståhl

Förlagschef Albert Bonniers Förlag

isa.widerstahl@albertbonniers.se

08-696 81 97

Mediekontakter

Martin Ahlström

Martin Ahlström

Marknadschef
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

martin.ahlstrom@bonnierforlagen.se

08-696 86 61, 070 854 09 22

Veronica Buchschatz

Veronica Buchschatz

Mediekontakt/projektledare

veronica.buchschatz@bonnierforlagen.se

076-853 37 84

Hanna Bäärnhielm

Hanna Bäärnhielm

Mediekontakt/projektledare
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

hanna.baarnhielm@bonnierforlagen.se

072 253 13 10

Thérèse Cederblad

Thérèse Cederblad

Kommunikationschef
Albert Bonniers Förlag

therese.cederblad@bonnierforlagen.se

070-726 59 00

Caroline Ernsth

Caroline Ernsth

Kommunikationsstrateg Bokförlaget Forum

caroline.ernsth@bonnierforlagen.se

08-696 80 00

Emelie Forsdahl

Emelie Forsdahl

Mediekontakt/projektledare
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

emelie.forsdahl@bonnierforlagen.se

08-696 80 35, 076 526 41 32

Ragnhild Glimregn

Ragnhild Glimregn

Projektledare kommunikation Bonnier Carlsen

ragnhild.glimregn@bonniercarlsen.se

073-731 39 29

Jenny Helldahl

Jenny Helldahl

Mediekontakt/projektledare
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand (vik)

jenny.helldahl@bonnierforlagen.se

08-696 80 78, 0765 26 09 80

Sissel Hedqvist

Sissel Hedqvist

Marknadsansvarig/Projektledare
Albert Bonniers Förlag , Wahlström & Widstrand

sissel.hedqvist@bonnierforlagen.se

Sofia Heurlin

Sofia Heurlin

Marknadschef Bokförlaget Forum, Bonnier Fakta

sofia.heurlin@bonnierforlagen.se

08-696 87 21, 070 726 33 01

Klara Johansson

Klara Johansson

Produkansvarig pocket

klara.johansson@bonnierforlagen.se

08-696 87 26, 0765 42 80 42

Marie Jungsand

Marie Jungsand

Mediekontakt/projektledare
Bokförlaget Forum, Bonnier Fakta

marie.jungsand@bonnierforlagen.se

08-696 84 73, 0765 42 80 74

Anna-Karin Korpi

Anna-Karin Korpi

Senior pressansvarig
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

anna-karin.korpi@bonnierforlagen.se

070 798 8539

Stella Holmgren

Stella Holmgren

Kommunikationskoordinator
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

stella.holmgren@bonnierforlagen.se

073-377 5150

Julia Knave

Julia Knave

Mediekontakt/projektledare
Bokförlaget Forum, Bonnier Fakta (föräldraledig)

julia.knave@bonnierforlagen.se

Charlotta Larsson

Charlotta Larsson

Kommunikationsstrateg Bokförlaget Forum, Bonnier Fakta

charlotta.larsson@bonnierforlagen.se

08-696 80 50, 073 374 62 94

Ida Lindgren

Ida Lindgren

Kommunikationskoordinator
Bokförlaget Forum

ida.lindgren@bonnierforlagen.se

073-600 75 58

Clara Lundström

Clara Lundström

Mediekontakt/projektledare
Bokförlaget Forum, Bonnier Fakta
Varumärkesansvarig Bonnier Fakta

clara.lundstrom@bonnierforlagen.se

08-696 80 00, mobil 076 526 09 22

Tiina Nevala

Projektledare kommunikation Bonnier Carlsen

tiina.nevala@bonniercarlsen.se

Elsa Ohlson

Elsa Ohlson

Kommunikationskoordinator
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

elsa.ohlson@bonnierforlagen.se

073-340 80 71

Lydia Putkinen Tappert

Lydia Putkinen Tappert

Projektledare kommunikation Bonnier Carlsen

lydia.putkinen.tappert@bonnierforlagen.se

070-790 5529

Janina Rak

Janina Rak

Mediekontakt/projektledare
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

janina.rak@bonnierforlagen.se

076-044 02 12

Lina Rönning

Lina Rönning

Marknadsansvarig Romanus & Selling

lina.ronning@bonnierforlagen.se

070-448 7058

Linnea Tell Jansson

Linnea Tell Jansson

Digitalt innehåll Bokförlaget Forum

linnea.jansson@bonnierforlagen.se

ea.jansson@bonnierforlagen.se 076-526 11 77

Moa Åkne

Moa Åkne

Mediekontakt/projektledare
Albert Bonniers Förlag, Wahlström & Widstrand

moa.akne@bonnierforlagen.se

08-696 80 62, 076-526 11 97

Återförsäljarkontakter

Helene Antelius Eklund

Helene Antelius Eklund

Adm chef försäljningsavdelningen

helene.antelius.eklund@bonnierforlagen.se

08 696 84 87, 076 542 80 30

Anna Austin

Anna Austin

Försäljningschef fysiska böcker

anna.austin@bonnierforlagen.se

Bo Bergman

Bo Bergman

Förlagsrepresentant

bo.bergman@bonnierforlagen.se

08 696 80 44, 070 527 95 13

Mette Bjerstedt

Mette Bjerstedt

Försäljningsansvarig pocket och reprint

mette.bjerstedt@bonnierforlagen.se

08 696 81 04, 076 526 10 31

Martin Harris

Martin Harris

Affärsutveckling

martin.harris@bonnierforlagen.se

08 696 89 50

Maria Kristoferson

Maria Kristoferson

Storkundsansvarig

maria.kristoferson@bonnierforlagen.se

08 696 84 92, 070 512 63 80

Mats Lennquist

Mats Lennquist

Förlagsrepresentant

mats.lennquist@bonnierforlagen.se

070 689 55 03

Anders Larsson

Anders Larsson

Försäljningschef Bokförlaget Forum

anders.larsson@bonnierforlagen.se

08 696 8186

Charlotta Lindell

Charlotta Lindell

Storkundsansvarig

charlotta.lindell@bonnierforlagen.se

076 826 86 52

Elias Lundström

Elias Lundström

Online koordinator

elias.lundstrom@bonnierforlagen.se

076 526 07 80

Anna Mälberg

Anna Mälberg

Försäljning digital

anna.malberg@bonnierforlagen.se

073 9243465

Stefan Strömberg

Stefan Strömberg

Kampanj och logistik

stefan.stromberg@bonnierforlagen.se

08 696 83 90, 076 542 80 90

Mikaela Sörenson

Mikaela Sörenson

Säljansvarig Bazar förlag och Max Ström

mikaela@bazarforlag.se

076-526 18 29

Susanne Trydal

Susanne Trydal

Försäljning- och marknadschef
Bonnier Carlsen

susanne.trydal@bonnierforlagen.se

08 696 88 35, 070 327 05 60

Göran Wiberg

Göran Wiberg

Försäljningsdirektör

goran.wiberg@bonnierforlagen.se

08 696 80, 070 546 06 16 33

Nicolina Wikström

Nicolina Wikström

Event och ÅF-kommunikation

nicolina.wikstrom@bonnierforlagen.se

070 789 55 91

Frida Änges

Frida Änges

Försäljning digital

frida.anges@bonnierforlagen.se

070 2822 975